Pracownia Kaliente

Czas zabawy jest ważny sam w sobie i żadne "potem" nie ma znaczenia. Arno Stern

aktualności artykul FAQ glina

Jaką glinę wybrać dla dziecka?

Glina jest naturalnym materiałem, idealnym do wykorzystania w dziecięcych zabawach. Daje dużo przyjemności podrzas jej dotykania i formowania. Zabawa gliną pomaga w rozwoju ręki oraz koordynacji ręka-głowa. Jeżeli zdecydujecie się na zakup gliny dla dzieci, warto wiedzieć od jakiej gliny zacząć i dlaczego.

Jaki kolor gliny wybrać na początek?

Sklepy najczęściej oferują gliny jasne (białe lub beżowe) oraz kolorowe ( żółte, czerwone, brązowe, czarne, dodatkowo w różnych odcieniach). Są też gliny z kolorowymi dodatkami dzięki, którym można otrzymac gliny nakrapiane. Oczywiśćie można eksperymentować z różnymi rodzajami gliny, dzięki czemu ceramiczne ale przy zakupie gliny dla dziecka szczeóglnie warto zwrócić uwagę się tym jakie ślady glina zostawi na rękach, ubraniach lub meblach.

Glina brudzi, więc waro w domowych warunkach zadbać o to aby pozostawione po niej ślady można było łatwo sprzątnoć. Barwa gliny zależy od znajdujących się w niej naturalnych składników. Im jaśniejsza glina tym łatwiej usnąć po niej ślady, zabrudzenia po jasnych glinach wystarczy po wyschnięciu strzepać i wyprać w pralce. Ciemne gliny zawierają np. tlenki żelaza i manganu, które mogą pozostawiać trudnosperalne plamy.
Dla tych, którzy nie chcą trałych zabrudzeń polacamy na początek gliny jasne, a tym którym to jest niestraszne i będą pracować z kolorowymi glnami zalecamy korzystanie z fartuchów ochronnych.

Co zrobić gdy glina wyschnie?

Naturlalna glina plastyczna ma w sobie dużo wody (nawet do 20 %). W sytuacji gdy zostawimy glinę na wolnym powietrzu lub w nieszczelnym worku glina odparowuje wodę i twardnieje, utrudnia to lub uniemożliwia jej formwanie. Aby glinę uplastycznić należy ją namoczyć w wodzie zanurzając w misce lub wiadrze, czasami wystarczy przyktyrć mokrą szmatką i zamknąć w torebce foliowej. Czas i ilość wody jaką należy użyć zależy od stopnia wysuszenia. Im bardziej sucha glina tym dłużej trzeba glię nawadniać. Tak uplastycznioną glinę warto jeszcze urobić – powygniatać w celu ujednolicenia jej struktury.
Glinę można odzyskiwać w ten sposób wielokrotnie. Gdy zmoczymy glinę za bardzo, powstanie błoto z którego też jest trudno formować, wówczas należy pozostawić glnię na wolnym powietrzu aż do częściowego wyschnięcia.

Glina naturalna czy samoutwradzlana – co wybrać?

Obie masy nadają się do zabawy i formowania, a to co lepiej wybrać zależy od tego co chcemy z gliny zrobić i na ile preferujemy materiały naturalne.

Gdy chcemy wykonać naczynia takie jak kubki i talerzyki, z których będziemy korzystali w domu, warto wybrać glinę naturalną. Glina taka doskonale nadaje się też do tworzenia figurek i rzeźb szkliwionych.

Stosowanie szkliw to takie bawienie sie w alchemika, jest w tym element nieokreśloności gdyż nie jesteśmy do końca przewidzieć jaki efet zdobienia będzie na końcu naszje pracy- tu wkraczamy w zabawę efaktami barwnymi szkliw na ceramice – nieosiągalymi przy wykorzystaniu farb.

Glina naturalna jest plastyczna gdy jest mokra, po wyschnięciu staje się twarda ale krucha, a do jej pełnego utwardzenia konieczne jest jej wygrzanie w temperaturze powyżej 800 st.C. Szkliwienie wymaga ponownego wypału już w temperaturach 900-1280 st.C. Czyli aby wypalić glinę trzeba mieć możliwość skorzystania z pieca do ceramiki.

Ale jeżeli nie chcecie wypalać gliny tylko się nią bawić to doskonałą jej właściowścią jest możliwość wielokrotnego wykorzystania tego samego kawałka gliny. Wystarczy ją namoczyć i pougniatać. (parz wpis: Co zrobić gdy glina wyschnie? ) Początkujących małych ceramików zachęcamy do takiego tworzenia i bezkarnego psucia rzeczy glinianych.

Gdy chcemy pobawić się gliną tak jak plasteliną na zajęciach plastycznych (ulepić i pomalowac farbami), cieszyć się szybkim efektem, można wybrać polimerową glinę samoutwardzalną. Takie masy nie wymagają wypalania w piecu do ceramiki.

Gliny samoutwardzalne są wygodne w użyciu do tworzenia figurek, biżuterii ale niezalecane do tworzenia rzeczy, które mają kontakt z żywnością. Na rynku mamy masy w wielu kolorach co dodatkowo uatrakcyjnia zabawię.

Wśród glin samoutwardzalnych najczęście można znaleźć tzw. zimną porcelanę na bazie mieszanki kleju wikol i mąki ziemniaczanej, oraz polimerowe masy z chlorku winylu. Obie rodzaje mas są plastyczne i łatwe w modelowaniu. W przypasku tych pierwszych twardnieją samoistnie, tym drugim potrzebne jest wygrzanie w temperaturze ok 130 st. C. więc można to zrobić w domowym piekarniku. Tu można poczytać więcej o tych masach – link.

Gdzie kupić glinę

Aby kupić glnię, z której powstaną ceramiczne przedmioty warto odwiedzić hurtownie lub sklepy dla ceramików, tam doradzą, którą z dostępnych glin wybrać. Oczywiście można zamówić glnię z dostawą do domu w coraz liczniejszych sklepach internetowych. Zalecamy kupowanie glin, które mają na opakowaniu podaną specyfikacje składu oraz temperaturę w jakej można je wypalać. Szukajcie zatem w:

  • sklepach stacjonarnych i internetowych dla ceramków (np. Ceramiq, AT-Ceramika);
  • sklepach dla plastyków;
  • popularnych portalach aukcyjnych jak Allegro itp…
  • hipermarketach na działach plastycznych;

Glinę do zabawy możecie też własnoręcznie ukopać np. w ogródku lub gdzieś nad rzeką. Po oczyszczeniu z piasku i patyków taka glina nadaje sie do formowania i do zabawy, natomiast trudno przewidzieć jak zachowa się podczas wypalania w zwiazuk z tym albo jej nie wypalajcie, albo przeprowadzciej najpierw próby wypału zlecając to doświadczonemu ceramikowi.

Zadzwoń do nas
%d bloggers like this: